reklama

Sulík má rád čísla a Excel, tak mu ich dajme

Richard Sulík predstavil svoj návrh kandidátky do parlamentných volieb 2020, na ktorú som sa pozrel z pohľadu dát. Keď si dáme dokopy písané aj nepísané pravidlá, ktorými operuje Sulík, poradie kandidátky zostavuje predseda.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ten ju aj vedie, nasledujú podpredsedovia, tímlídri pre jednotlivé oblasti, krajskí, okresní predsedovia a radoví členovia. Po turbulenciách v SaS sa Sulík vyjadril, že na nej budú ľudia, za ktorých dá ruku do ohňa a pôvodný plán obsadiť ju len členmi, pozmenil na obsadenie aj nečlenmi. Nečlenovia sú na návrhu aj na vysokých pozíciách.KANDIDÁT NEPOZNAJÚCI SVOJ POTENCIÁL JE ODSÚDENÝ UTRPIEŤ FIASKO ZNOVA

Týmto blogom nechcem spochybňovať nepolitické aktivity, príbehy, životné úspechy jednotlivých kandidátov, títo ľudia môžu byť špičkoví vo svojich odboroch, po ľudskej, morálnej stránke môžu byť skvelí ľudia, ale poukázať na ich (ne)úspešné pokusy ako SaS priniesť hlasy. Prezrel som si tak volebné zisky jednotlivých kandidátov vo všetkých parlamentných voľbách, v ktorých kandidovali za SaS, čiže čisto len z pohľadu dát. Avšak, nie je možné porovnávať počet preferenčných krúžkov, pretože v každých voľbách mala strana iný počet hlasov, ale po správnosti sa majú porovnávať zisky jednotlivých kandidátov v percentách z celkového zisku strany tak, ako to uvádza aj Štatistický úrad vo svojich Excelovských súboroch <3. Taktiež je ťažké porovnávať dáta s inými ako parlamentnými voľbami nakoľko sa jedná o rôzne pravidlá krúžkovania a rôzne pravidlá volieb. Z logických dôvodov sa tiež nemá význam venovať kandidátom na mieste horšom ako 100, lebo tam sú zväčša umiestňovaní noví, resp. radoví členovia, napíšem to na drzovku, do počtu. Ja som si tiež vyskúšal kampaň v roku 2012 za SaS a napriek tomu, že som pochodil mnoho miest, pochopil som, že pokiaľ nie som aspoň vo vlastnom regióne dostatočne známy, aby som strane nosil hlasy, nemá význam kandidovať v ďalších voľbách. Tiež sú špecifické posledné štyri miesta a tak tzv. Matovičov efekt neberiem do úvahy. Mená ako Sulík a Ďuriš Nicholsonová snáď v analýze ani netreba spomínať. Vopred sa ospravedlňujem, ak som pri nejakom mene nenapísal, resp. nezapísal správny počet hlasov, ale hrabal som sa v toľkých excelovských súboroch ako ani samotný Sulík už dávno nie. Toľko na úvod a teraz sa ponorme do Excelu, ktorý Sulík miluje a pozrime sa na čísla, ktoré milujeme obaja.VOĽBY 2016

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tabuľke zoradenej podľa zisku z posledných volieb je vidieť, že nebyť členom SaS znamená aj horšie miesto na kandidátke napriek tomu, že títo kandidáti priniesli v posledných voľbách strane SaS oproti iným kandidátom podstatne lepšie zisky. Páni Osuský, Klus, Droba a Dostál ako známi politici sú navrhnutí na nižšie pozície a novonastúpivši a pomerne dosť neznámy poslanec Nedoba, v minulosti pôsobiaci ako predseda Mladých liberálov, bol doslova "odstrelený" o 73 miest nižšie. Za pozornosť stoja aj slabšie pozície tiež novonastúpivšieho poslanca Viskupiča a pomerne neznámych kandidátov Rudolfa, Pospíšilovej a Paľovovej. Samozrejme, posuny horedole o pár miest nič neznamenajú hlavne kvôli kandidatúre aj mediálne známejších tvárí. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Legenda: Prvý stĺpec zobrazuje poradie kandidáta podľa volebného zisku v posledných parlamentných voľbách. Druhý stĺpec je rozdielom medzi aktuálnym navrhnutým miestom na kandidátke a volebným ziskom. V celkovej tabuľke je 63 kandidátov, ktorí vtedy kandidovali a kandidujú aj teraz.

VOĽBY 2012  

Tu je už komplikovanejšie na porovnanie, ktorý kandidát podľa dát by mal byť o koľko miest vyššie/nižšie, nielen z dôvodu dlhého časového obdobia od vtedajších volieb a možného vyššieho/nižšieho volebného potenciálu, ale aj z dôvodu, že značná časť vtedy nekandidovala a umelo sa hrať s dátami by bolo manipulatívne. Avšak dá sa poukázať na fakt, ktorí z kandidátov vtedy strane SaS priniesli volebné zisky v percentách v porovnaní so ziskami vo voľbách 2016. Znova sa potvrdzuje, že Osuský a Droba

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 strane SaS prinášajú percentá. V celkovej tabuľke je 33 kandidátov, ktorí vtedy kandidovali a kandidujú aj teraz.

Obrázok blogu

VOĽBY 2010 

V celkovej tabuľke je 26 kandidátov, ktorí vtedy kandidovali a kandidujú aj teraz. Droba, no comment. Ani v tomto prípade nie je možné porovnávať takmer neporovnateľné.

Obrázok blogu

TREND VYBRANÝCH KANDIDÁTOV

V nasledujúcej tabuľke chcem upozorniť len na kandidátov, ktorí sa zúčastnili všetkých troch volieb a poukázať na trend získavania hlasov pre SaS, resp. postupného opadávania ich volebného potenciálu.

Obrázok blogu

Drobov trend je značne stúpajúci, čo vyvrcholilo aj tesnou výhrou v županských voľbách. Naopak Zemanová má klesajúci trend. Baránikove kick-off voľby v 2010 neboli búhvíco, ale jeho zisk mal stúpajúci trend a možno aj vďaka TOP3 v eurovoľbách získal značný počet hlasov. Laurenčík a neznáma Paľovová majú stúpajúci trend taktiež.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

KDE SA VZALI, TU SA VZALI, HORE SÚ 

Ako píšem vyššie a pre istotu to aj zopakujem, týmto blogom nechcem spochybňovať nepolitické aktivity, príbehy, životné úspechy jednotlivých kandidátov, títo ľudia môžu byť špičkoví vo svojich odboroch, po ľudskej, morálnej stránke môžu byť skvelí ľudia, ale poukázať na ich (ne)úspešné pokusy ako SaS priniesť hlasy. Len som si všimol, že kandidáti sú pomerne vysoko na to, aké percentá jej vedia priniesť. Paradox o tom, že aj kandidát bez získania akéhokoľvek preferenčného krúžku sa môže stať poslancom vďaka poradiu na kandidátke som opísal v blogu z roku 2012

 a ktorý citoval volebný expert Daniel Kerekes

 vo svojej práci Zlyhanie slovenskej demokracie alebo voľby do Národnej rady Slovenskej republiky

.

Obrázok blogu

NAJVÄČŠIE PARADOXY

Z pohľadu dát sú najväčšími paradoxmi umiestnenia kandidátov s dobrým volebným výsledkom na horších miestach, konkrétne poslancov Osuského, Dostála, Klusa, Nedobu (jeho pokles na kandidátke až o 73 miest je rekordný) a Viskupiča a pomerne neznámych Rudolfa, Pospíšilovej a Paľovovej. Drobu nespomínam, jeho úlohou je strane SaS pomôcť a postu župana sa nevzdá ani keby získal mandát poslanca. Paradoxom je tiež, že neposlanci Rudolf a Cmorej získali vo voľbách viac hlasov ako dlhšie pôsobiaci poslanci Zemanová, Baránik a Laurenčík, no kvôli horšej pozícii na kandidátke v roku 2016 sa do parlamentu nedostali.

Celú tabuľku, ktorú si môžete ľubovoľne prehliadať, nájdete tu. Budem rád, ak ma upozorníte na akúkoľvek chybu, aby som ju mohol následne opraviť. Ďakujem.

Kamil Bodnár

Kamil Bodnár

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám svojský uhol pohľadu, rád sa vyjadrujem v inotajoch a píšem medzi riadkami.V komunálnych voľbách v roku 2018 som bol zvolený za poslanca bratislavskej mestskej časti Ružinov. Vo voľbách do VÚC BA v roku 2017 som skončil ako prvý náhradník za obvod Ružinov.Venujem sa analýze verejných obstarávaní a vzájomných politických prepojení, čo mnohokrát pri svojej práci využila expodpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová.Pracujem ako dátový analytik. Veľmi rád cestujem. Zoznam autorových rubrík:  Pomenúvajme veci pravými menamNezaradenéPolitikaMoje hranie sa so slovami

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu