Zdravotníci, odíďte. My sme chorí a nechceme sa liečiť

Autor: Kamil Bodnár | 20.7.2012 o 7:07 | (upravené 12.11.2013 o 17:19) Karma článku: 13,15 | Prečítané:  2416x

Ak vážne ochoriete, je vám nanič akékoľvek bohatstvo, je vám nanič opravený chodník pred panelákom, je vám nanič lacnejšie pivo, je vám nanič nové námestie, je vám nanič práca. Všetko vám je ukradnuté a prajete si len a len zdravie. Vtedy je vám zdravotník ten najbližší človek. Rebríček hodnôt v tomto svete je zvrátený, keď považujeme za celebrity ľudí, ktorí sa dokážu pretŕčať pred kamerami a nielen tvárou.

 sme.sk

Každému, kto závidí platy lekárov, zdravotných sestier a ostatných zdravotníkov prajem, ak by, nedajbože, mal byť hospitalizovaný, tak nech to bude do nemocnice, kde sa oňho bude starať mladý lekár s nástupným platom 500 EUR, zdravotná sestrička s platom 300 EUR a nech sú obaja práve v 24 hodinovej službe niekde v 22. hodine. Aby pochopili, aká je práca zdravotníka. Aby pochopili, že zdravotníci by mali byť na prvom mieste vo výške platov.

Nerozumiem tomu, že riaditeľ úradu práce má vyšší plat ako zdravotná sestra. Na argumenty k tomuto sa neuveriteľne teším. Ale predtým si uvedomte, že ak riaditeľ ochorie, asi ťažko bude úradovať. A to nechcem teraz zachádzať hlbšie, a síce, že zdravotnú sestru niekto učil a učitelia tiež nemajú za prácu adekvátnu odmenu. Ale to je už iná téma.

Prosím Vás, vysokopostavení úradníci, ak ste teraz rozhorčení, nechajte si tie drísty na posedenie pri pive. Vy máte síce zodpovednosť aj za chod štátu, mnohí aj spravujete objemné finančné prostriedky, ale platy riaditeľov odborov, riaditeľov rôznych úradov nie sú tak malé, aby ste sa sťažovali. A, v nie tak celkom dávnej minulosti, som počul argument, že ako zabrániť korupcii v štátnej správe. Predstavte si, zvýšením platov! Weheeeeej. Takže čestnosť je priamoúmerná výške platu. Fíha. Sa netrepte do štátnej správy s tým názorom.

Nechápem prečo zdravotníci rôznych špecializácií bojujú medzi sebou. Nerozumiem tomuto boju. Ako sa majú pacienti cítiť v nemocniciach, ambulanciách, keď práve tí, ktorí ich majú liečiť, tí, ktorí sa majú starať o ich zdravie, tí bojujú ešte aj medzi sebou, nielen za vyššie platy. Chýba im súdržnosť v boji za postavenie v rebríčku platov, na čo najvyššom mieste.

Nadávame na lekárov, že berú úplatky, ale pamätajme, my sme ich to naučili už len jedným dezertom, fľašou, kávou, my si za to môžeme. Pocta patrí lekárom, ktorí nevezmú ani to, lebo ich odmenou je ich plat a dobrý pocit. Teraz sa mnohí blbci smejú, že „pre dobrý pocit“. Vy nechápete, čo je to spraviť niečo aj pre dobrý pocit. Práve vy ste tí, čo máte zvrátený rebríček hodnôt. Práve vy ste tí, čo máte za celebrity overmejkaped strašidlá z TV.

Ľudia, ja tejto spoločnosti vôbec nerozumiem, nechápem ju.

Teraz si možno myslíte, že si protirečím, na jednej strane prajem zdravotníkom vyššie platy, ale pozornosti im dať nechcem, aby som ich aspoň takto podporil. Nie, neprotirečím si, pozornosti nič nezmenia, ale situáciu zhoršia. Problém je v nás, našich voľbách, našej podpore ľudí v politike, ktorí majú zdravotníkov v ..., v rebríčku hodnôt na veľmi nízkych miestach, problém je v tom, že si nevážime ich prácu, ak sme zdraví. Keď už sa stane niečo nám, alebo našej rodine, vtedy vyťahujeme peniaze, fľaše, dezerty, len aby nám a našim rodinám dobre bolo. To je nesprávna cesta.

V jeseni mi bolo zle z médií ako poľovali na lekárov, že chcú vyššie platy. Mnohým ľuďom bolo zle z Kollára, ktorý má teraz znova „problém“. Ja som stál na jeho strane. Mnohí sme nadávali, že lekári sú bohatí, že berú úplatky, majú honosné vily, drahé autá. Nech majú, oni si to zaslúžia! Veď oni liečia, oni majú byť v rebríčku platov najvyššie! Oni majú zarábať najviac, doprajme im to. Oni sú zodpovední za našu liečbu, oni si zaslúžia byť výborne ohodnotení. Že majú dosť peňazí, lebo berú úplatky? My sme ich to naučili! Ale zase, nehádžme všetkých do jedného vreca, mnohí z nich od začiatku pracovali a pracujú čestne, ale my im napriek tomu tlačíme do rúk fľaše, dezerty, eurá ako "všimné" a za starostlivosť. Veď s tým prestaňme, robme to inak, bojujme za svoje zdravie tým, že budeme na strane lekárov a zdravotníkov a budeme ich podporovať v ich boji za lepšie ohodnotenie pri každej príležitosti.

Ak v našom rebríčku platov nebude na prvom mieste zdravotník, tak nemôže byť v našom rebríčku hodnôt na prvom mieste zdravie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Dúfajme, že druhý raz už k tomu Mareka nepustia

Letný slnovrat oslávime už prakticky bez obmedzení.


Už ste čítali?