Cicero - rétoricky zdatný klamár hlupákov

Autor: Kamil Bodnár | 29.6.2011 o 13:10 | (upravené 12.11.2013 o 15:51) Karma článku: 9,90 | Prečítané:  2132x

Rétorika ako praktická činnosť je silnou zbraňou vo všetkých oblastiach života, najmä v politike. Dobrý rečník vie ľudí svojím rétorickým umením dokonale presvedčiť, získať si ich na svoju stranu, ale aj oklamať. Jeden z najznámejších rečníkov histórie, Cicero, je dokonalým príkladom rétoricky zdatného klamára hlupákov. Hlupák totiž počúva bez rozmýšľania, prijíma rečníkov prejav automaticky ako pravdu, nezamýšľa sa nad tým, čo je pravdivé, čo je nepravdivé. Je unesený jeho prednesom. Dáva na dojem z rečníka, z jeho podania témy, z jeho rétorických schopností.

Fakt je otázne, načo sú ľuďom, najmä angažovaným v politike, potrebné mediálne tréningy. Chcú v skutočnosti len ľuďom profesionálne podať to, čo chcú presadiť? Alebo len "cicerovsky" klamú hlupákov? Najhoršie na tom je, ak je skupina hlupákov veľká. A ak sa jedná o národ, sme teda národ hlupákov? Nerozmýšľame? Sme unesení profesionálnym prednesom? Je pravda, čo "Cicero" hovorí? Má cenu bojovať proti "Cicerovi"? Ako presvedčiť národ, že "Cicero" klame, ak to nevieme správne "cicerovsky" podať?

I my máme používať jeho zbrane, cicerovské zbrane? Nespadneme ich použitím po nejakom čase tiež do cicerovských klamstiev? Nebudeme aj my ohlupovať národ? Prečo teda ľudia radi počúvajú krásne prejavy, rétorické okázalé výstupy, naivne im veria, nepremýšľajú, či je všetko v téme pravdou, či rečník náhodou nesleduje len svoje politické ciele a nás, hlupákov, len "ciceruje"?

Cicero musel byť šťastný, keď videl, ako mu ľudia veria všetko, čo mu vyjde z úst. Ja sa preto pýtam: sme hlúpym národom?

Odnaučme sa, konečne, len počúvať, ale premýšľajme, čo nám rečník hovorí. Čítajme medzi riadkami, overujme si fakty, počúvajme druhú stranu, používajme rozum.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Američania obkľúčujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálne

Policajti by mali mať kvalitnú výbavu.

KOMENTÁRE

Ťapákovci uvažujú o lapaní kotlebovcov

Kotlebovcom vraj percentá porastú. Tak radšej seďme a buďme.


Už ste čítali?